دانستنی‌های طلا و جواهر

تغییر سایز انگشتر با چند روش ساده و خانگی

تغییر سایز انگشتر با اینکه بهتر است توسط متخصص این کار انجام شود، اما کاری است که در خانه هم می‌توان آن را انجام داد. از این رو، ما در این مطلب سعی کرده‌ایم روش هایی که با کمک آن‌ها می‌توانید خودتان در خانه اندازه‌ انگشتر را تغییر دهید را توضیح دهیم. برای آشنایی با این ترفندها تا انتها همراه مجله الهیه باشید.

اهمیت تغییر سایز انگشتر

انتخاب و استفاده از سایز درست انگشتر از این نظر اهمیت دارد که احتمال گم شدن آن و آسیب دیدن انگشتان دست را کاهش می‌دهد. وقتی شما انگشتری گشاد به دست کنید، دایم در طول انگشت شما حرکت می‌کند و احتمال افتادن و در نتیجه‌ی آن شکستن، ضربه دیدن یا گم شدن انگشتر زیاد است.

اگر هم بیش از حد تنگ باشد و به زور در انگشت خود فشار دهید، احتمال اینکه دیگر نتوانید آن را از دست خارج کنید زیاد است که باعث آسیب دیدن انگشتان دست می‌شود. تنگی انگشتر می‌تواند مانع از جریان خون در انگشت شود که نتیجه‌ی آن کبودی و ورم کردن انگشت است. درآوردن انگشتر از انگشت ور کرده هم مشکلات متعدد و درد زیادی در پی دارد.

بنابراین، روش منطقی و درست این است که همیشه انگشت را بر اساس سایز دست خود خریداری کنید. وقتی هم که به دلایل مختلفی مثل چاقی یا لاغری یا در نتیجه‌ی برخی بیماری‌ها، سایز دستتان عوض شد، باید سایز انگشتر را هم تغییر دهید تا از تمام احتمالاتی که در بالا اشاره کردیم در امان بمانید.

بهترین سایز انگشتر سایزی است که به درستی در انگشت جا بگیرد و حرکت زیادی نداشته باشد. توجه داشته باشید اندازه میانگین و عمومی برای همه کاربرد ندارد. برای اینکه، برخی افراد جثه‌ی درشت یا قد بلند دارند و در نتیجه، اندازه‌ی انگشت‌های دست آن‌ها با اندازه‌ی دست افراد ریزقامت و قدکوتاه یکی نیست. شما باید حتماً پیش از انتخاب و خرید انواع انگشتر طلا سایز درست انگشتان دستتان را پیدا کنید. برای این منظور می‌توانید از مقاله‌ی تعیین سایز انگشتر؛ چگونه سایز انگشتر را اندازه‌‌گیری کنیم؟ در بلاگ گالری پرسته کمک بگیرید.

روش‌های مختلف تغییر سایز انگشتر

برای تغییر دادن اندازه‌ی انگشترهای طلا و نقره از چندین روش مختلف می‌توان استفاده کرد. بدون شک بهترین و ایمن‌ترین روش، سپردن انگشتر به متخصص این امر است تا به ابزارهای حرفه‌ای، در کوتاه‌ترین زمان و کم خطرترین روش، انگشتر را کوچک یا بزرگ کند. اما اگر دوست ندارید این کار را انجام دهید، یک‌سری روش وجود دارد که خودتان هم می‌توانید با کمک آن‌ها سایز انگشترتان را تغییر دهید. در ادامه ما تمام روش‌های حرفه‌ای و روش‌های خانگی تغییر اندازه‌ی انگشتر را نوشته‌ایم.

بزرگ یا کوچک کردن انگشتر توسط متخصص

بزرگ یا کوچک کردن انگشتر توسط متخصص و طلافروش‌ها به چندین روش مختلف انجام می‌شود:

تغییر اندازه‌ انگشتر به روش برش و جوش دادن

متخصص‌های طلا و جواهر، انگشتر را برش می‌دهند تا اندازه آن را بزرگ یا کوچک کنند و سپس دوباره حلقه را جوش می‌دهند. در انتها هم دقیقاً روی همان قسمتی که برش انجام شده هویه‌کاری انگشتر انجام می‌شود. به این صورت که برای کوچک کردن انگشتر ، تعمیرکار طلا اول حلقه را برش می‌دهد و بخش از آن را بریده و کنار می‌گذارد تا حلقه تنگ‌تر شود. سپس دو انتهای آن را به هم جوش داده و انگشتر به حالت دایره‌ای خود بر می‌گردد.

برای بزرگ کردن انگشتر هم طلاساز پس از برش حلقه، آن را می‌کشد تا به اندازه دلخواه برسد. سپس از فلزات دیگر برای پر کردن این فاصله بهره می‌گیرد.

کوچک کردن انگشتر با گوی‌های فلزی (Sizing Beads)

در این روش طلافروش، دو عدد گوی فلزی از جنس طلا یا دیگر فلزهای ارزشمند را در بخش داخلی‌ رکاب انگشتر جوش می‌دهد. این یکی از روش‌های غیر دایمی برای تغییر دادن اندازه‌ی انگشتر است و روش مقرون به صرفه‌ای هم محسوب می‌شود. از این گوی‌ها برای کوچک کردن انگشتر به اندازه‌ی نیم سایز استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از این کار حتماً نمونه‌ی آن را دست کنید و ببینید آیا اذیت‌کننده هست یا خیر. چون برخی از افراد با این گوی‌های فلزی خیلی احساس راحتی ندارند، اما روشی عالی به شمار می‌آید چون به ظاهر و استحکام انگشتر هیچ لطمه‌ای وارد نمی‌کند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از این قطعات فلزی نیاز به تجربه طلاساز دارد، چرا که ظریف‌کاری آن زیاد است و نمی‌توانید خودتان به تنهایی در خانه آن را انجام دهید.

کوچک کردن انگشتر با حلقه‌ی داخلی (Spring Inserts)

از دیگر روش‌های حرفه‌ای برای تغییر سایز انواع انگشتر می‌توان به افزودن یک لایه حلقه‌ی فلزی به فضای داخلی رکاب انگشتر اشاره کرد. این حلقه حالتی شبیه نعل دارد و اصولاً هم فنری است تا استفاده راحتی داشته باشد.

کوچک کردن انگشتر با قفل و لولا (Sizing Bars)

در این روش طلاساز در قسمت پایینی انگشتر یک لولا و یک قفل قرار می‌دهد تا فرد بتواند به راحتی حلقه را باز و بسته کند. با این روش می‌توان انگشتر را تا چند اندازه کوچک‌تر کرد اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً پیش از سفارش یک نمونه‌ی آن را امتحان کنید؛ تا ببینید در دستتان راحت هست یا خیر.

بیشتر بخوانید: چگونه سایز انگشتر فردی که قصد خرید هدیه برایش داریم را پیدا کنیم؟

تغییر سایز انگشتر با ترفندهای خانگی

اگر بنا به هر دلیلی دوست ندارید نظر طلافروش و متخصص تعمیرات طلا و جواهر بروید، روش‌هایی برای بزرگ یا کوچک کردن انگشتر وجود دارد که خودتان در خانه هم می‌توانید انجام دهید. در ادامه به تفکیک، روش‌های کوچک کردن و روش‌های بزرگ کردن انگشتر در خانه را نوشته‌ایم.

روش‌های کوچک کرن انگشتر در خانه

روش‌های کوچک کرن انگشتر در خانه شامل استفاده از ابزارهای جانبی مثل انواع چسب حرارتی، چسب سیلیکونی (آکواریوم)، حلقه‌ی پلاستکی و نخ است.

استفاده از حلقه پلاستیکی

یکی از روش‌های ساده و خانگی برای تغییر دادن سایز انگشتر طلا، استفاده از تنظیم کننده‌های پلاستیکی حلقه است. این محصولات اغلب از جنس سیلیکون هستند و بین انگشت و انگشتر قرار می‌گیرند. البته با اینکه این روش کاربردی است، اما این تنظیم‌کننده‌های پلاستیکی باعث می‌شوند انگشتر به خوبی روی انگشت قرار نگیرد و احتمال افتادن انگشتر وجود دارد.

کمک گرفتن از نخ برای کوچک کردن انگشتر

یکی از قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین روش‌هایی که برای تغییر سایز انواع انگشترها استفاده می‌شود، نخ است. همین نخ‌های خیاطی که در هر خانه‌ای حداقل یک قرقره از آن وجود دارد می‌تواند به شما در تنگ کردن حلقه‌ی انگشتر کمک کند. برای این منظور فقط کافی است با حوصله و دقت و به اندازه‌ی کافی نخ دور رکاب انگشتر بپیچید.

با اینکه این روش کاملاً ارزان و کاربردی است، اما توجه داشته باشید که به زیبایی انگشتر شما لطمه‌ می‌زند. به طوری که هر بار با حرکت دادن دست خود، نخ‌هایی که دور رکاب انگشتر پیچیده شده دیده می‌شود که نمای چندن جالبی ندارد.

استفاده از چسب حرارتی برای کوچک کرن انگشتر

شاید بتوان گفت خطرناک‌ترین گزینه از بین تمام روش‌های مطرح شده، استفاده از چسب حرارتی برای کوچک کردن انگشتر است. چون ممکن است چسب باعث سوختن دست شما شود. اما اگر کار با این چسب‌ها را بلد هستید یا آدم ریسک‌پذیری هستید می‌توانید از این روش برای تغییر سایز انگشتر به هر اندازه‌ای که می‌خواهید بهره بگیرید.

برای این منظور، روی یک فویل یا یک تکه مقوا به اندازه یک سکه چسب داغ درست کنید. سپس یک خلال دندان را به چسب آغشته کنید و با استفاده از آن، چسب را به قسمت داخلی حلقه، درست در قسمتی که حلقه زیر انگشت قرار می‌گیرد، بمالید. این روش با اضافه کردن یک لایه اضافه روی انگشتر باعث می‌شود تا این زیور طلایی شما در جای خود فیت شود.

استفاده از چسب آکواریوم / سیلیکون برای کوچک کرن انگشتر

این روش هم مانند روش چسب حرارتی است. برای انجام آن باید اول انگشتر خود را تمیز با آب و صابون بشویید و با حوله‌ی بدون پرز خشک کنید. سپس با چوب کبریت یا خلال دندان، یک لایه چسب سیلیکون و یا همان چسب آکواریوم را به آرامی به سطح زیرین انگشتر بمالید. ضخامت چسبی که دور داخلی انگشتر می زنید به سایز انگشتر بستگی دارد.

اگر در زمان انجام کار، چسب به قسمت‌های کناری انگشتر مالیده شد حتماً باید آن را قبل از خشک شدن با دستمال مرطوب پاک کنید. سپس انگشتر را کنار بگذارید و منتظر بمانید تا چسب کاملاً خشک شود. مدت زمان خشک شدن چسب به نوع آن بستگی دارد و ممکن است یک تا دو روز طول بکشد تا چسب کاملاً سخت و خشک شود.

روش‌های بزرگ کردن انگشتر در خانه

روش‌های بزرگ کرن انگشتر مثل کوچک کردن آن متنوع و آسان نیست و نمی‌توان خیلی راحت آن را انجام داد. طلافروشان از روش‌های برش دادن و سپس جوش دادن برای این منظور استفاده می‌کنند. اما دو روش خانگی هم برای بزرگ کردن انگشتر وجود دارد که با سنبه و چکش و انبردست می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید.

بزرگ کرن انگشتر با کمک سنبه و چکش

ابتدا روی سطح انگشتر صابون بمالید. سپس با یک سنبه که یک مخروط فلزی است از یک‌نواخت‌بودن آن اطمینان حاصل کنید. انگشتر را درون یک استوانه فلزی و مدرج مخصوص این کار بگذارید.

پس از این مرحله باید به کمک یک پتک ضربه‌های آرام اما محکم به انگشتر وارد کنید. زاویه ضربه‌های شما باید رو به پایین و اعداد بزرگ‌تر سنبه باشد چون می‌خواهیم سایز انگشتر را بزرگ‌تر کنیم. توجه کنید هنگام ضربه‌زدن انگشتر را بچرخانید تا به همه قسمت‌ها ضربه وارد شود. پس از اتمام حلقه را امتحان کنید و اگر‌همچنان تنگ بود این کار را ادامه دهید تا به اندازه دل‌خواه برسید.

بزرگ کرن انگشتر با کمک انبردست

برای بزرگ کردن انگشتر در خانه با کمک انبردست، اول قسمتی از سطح زیرین انگشتر را علامت بزنید. سپس آنجا را برش دهید تا فاصله‌ای ایجاد شود. با انبردست سایز را به سایز دل‌خواه برسانید. سپس لبه‌ها را با یک سوهان ناخن سوهان بکشید تا تیزی آن دست شما را خراش ندهد.

نکاتی که باید در مورد تغییر سایز انگشتر بدانید

باید بدانید که تغییر سایز بدن باعث تغییر سایز انگشتر هم می‌شود. یعنی چاقی یا لاغری کلی بدن می‌تواند روی چاقی و لاغری انگشت‌های دست هم تأثیر بگذارند.

اندازه‌ی مناسب انگشتر بسته به تغییرات آب و هوا یا نوسانات طبیعی بدن می‌تواند تغییر کند پس با هر تنگ یا گشاد بودن انگشتر در دست، سریعاً به دنبال تغییر سایز آن نباشید.

توجه داشته باشید که انگشترها پس از تغییر سایز، از محلی که بریده و دوباره هویه‌کاری شده‌اند ضعیف می‌شوند. فرقی هم نمی‌کند که این برش و جوش‌کاری در کدام بخش انگشتر انجام شده باشد. در هر صورت، اگر فشار زیادی روی آن بخش وارد شود، احتمال شکستن حلقه زیاد خواهد بود.

همچنین، با اینکه تغییر سایز انگشتر در خانه ارزان و مقرون‌به‌صرفه است اما به هیچ عنوان روشی ایمن و عقلانی نیست. چون شما حرفه‌ای نیستید و ممکن است آسیب جدی به انگشتر بزنید. بهترین کار این است که از طلافروشی‌ها و کارشناسان این امر کمک بگیرید. اگر برایتان سوال است که هزینه‌ی تغییر اندازه‌ی انگشتر چقدر است، باید بگوییم که این کار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ از ضخامت انگشتر گرفته تا سنگ‌هایی که روی آن کار شده و پیچیدگی طراحی انگشتر می‌تواند روی هزینه‌ی تغییر سایز آن تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: آیا کاهش وزن موجب تغییر سایز انگشتر می‌شود؟

کلام آخر

در این مطلب هر آنچه در مورد تغییر سایز انگشتر باید بدانید را برایتان توضیح دادیم و به برخی نکات در مورد خرید سایز صحیح انگشتر نیز اشاره کردیم. در آخر نیز یادآوری می‌کنیم که ما در فروشگاه آنلاین پرسته مدل‌های بسیار متنوعی از انگشترهای طلای زنانه و مردانه عرضه می‌کنیم. تمامی محصولات به صورت دست‌ساز و از جنس طلای ۱۸ عیار ساخته می‌شوند. شما می‌توانید ۲۴ ساعته هر روز هفته، انگشتر طلای موردنظر خود را سفارش دهید تا در کوتاه‌ترین زمان به دستتان برسد.

تمامی محصولات گالری پرسته دارای ضمانت بازگشت ۷ روزه و ضمانت تعویض ۹۰ روزه هستند. برای مشاهده و خرید انواع انگشترهای این مجموعه می‌توانید به لینک‌های زیر سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *